Hanoj - Train Street
Hanoj,  Vietnam

Hanoj – brána severního Vietnamu

Hanoj hlavní město Vietnamu. Nachází se na severu země, který je více zemědělský. Nepřišlo nám, že by byl severní Vietnam méně vyspělý než průmyslový jižní Vietnam (byli jsme zde pouze 2 dny a neberu v potaz ekonomickou stránku, je to jen náš dojem).

Hanoj je taková brána severu, odkud se dají podniknout nezapomenutelné výlety/cesty. V centru města naleznete jasné známky francouzské architektury a hlavně, jak myslíte, že se zrodilo bánh mì. Více o historii města.

Den 4 : Bod zlomu a cesta do Hanoje

Je nutno říct, že jsme jeli do Vietnamu na počátku března 2020, kdy u nás a i všude jinde začal řádit jeden světoznámý virus. V Saigonu jsme byli 3 dny a pak jsme měli letět do Hanoje. Na začátku března byla situace, jak u nás, tak i ve Vietnamu v pořádku, to se ale rychle změnilo. Ačkoliv jsme sledovali zprávy z Vietnamu, stávalo se, že to, co se událo, se na daném webu objevilo např. za 2-3 dny.

Situace se přiostřuje

Vraťme se na letiště v Saigonu, kde už jsme si začali všímat toho, že na nás místní zvláště koukají, v letadle nám dokonce jeden cestující dal i roušku. Vůbec jsme nechápali. Po příletu do Hanoje, jsme zjistili, že asi před pár dny do Hanoje přiletěli turisté z Velké Británie, u kterých se korona potvrdila. A sakra, ale atmosféra v Hanoji, zatím byla super.

Po příletu jsme si objednali Grab. Cena dražší než v Saigonu 240 000 VDN.
V Hanoji jsme měli být jen jeden den a další den jsme měli odcestovat na ostrov Cat Ba. Hledali jsme, jak se dostat na Cat Ba, ale vůbec nic jsme nenašli, vše bylo zrušeno. Divný pocit, ale stále pohoda. Máme hlad, takže se půjdeme najíst a pak to dořešíme.

Vstup zakázán

Bavíme se s recepční Anne, v našem hotelu Centraltique Downtown, a ta nás informovala, že je ostrov uzavřený, což jsme nikde na internetu nenašli. Díky Anne, jsme si tedy ušetřili cestu na uzavřený ostrov. Celkově personál (obzvláště Anne) nám hodně pomohl, za což jim patří velké díky. Jestli pojedete do Hanoje, toto ubytování doporučuji všemi deseti. Výborný personál, který mluví anglicky, krásné pokoje a lokace přímo v srdci Old Townu.

Zeptali jsme se, zda je uzavřený i Halong, abychom se podívali na Halong Bay. Halong a Halong Bay byl otevřený a neměli jsme žádný informace, že by se zde něco dělo, ale dělo, což jsme zatím netušili, ale tušit mohli.😀

Večer jsme si prošli Old Town, dali jsme si pár Saigonů a něco k jídlu. Je tu menší ruch než v Saigonu, ale na chodníku jsou všude motorky nebo další blbosti, takže většinu času chodíte po silnici.

Severní Vietnam - Hanoj - katedrála
Severní Vietnam – Hanoj – katedrála

V hlavní roli Bún chả a Bánh mì

Na jídlo jsme zašli do Bun cha 34, kde to vypadá jako byste byli u někoho doma a zároveň v opravně skútrů. Mají zde nečekaně pouze Bún chả. Sednete si a rovnou beze slova vám je donesou. Porce je opravdu velká a Bún chả bylo naprosto super. Poté jsme si dali ještě několik piv a na dobrou noc jsme si koupili bánh mì v Banh mi 25. Měli jsme s vepřovým masem, kuřecím i s tofu a všechna byla vynikající – jedno bánh mì stojí 20 000 – 30 000 VDN a pivo 15 000 VDN.

Den 5 : Korona panika

Než jsme se vydali na cestu směr Halong, zastavili jsme se na snídani. Kousek od našeho ubytování, byla ulička plná stánků s vietnamskými knedlíčky, takže knedlíčky byly jasná volba.

Cesta do Halongu

Cestou do Halongu, která trvala asi 2,5 hodiny, nás přepadl divný pocit. Silnice byly prázdné, nikde žádní turisté. Situace se zhoršila, když jsme dorazili do města, které působilo jako město duchů.👻 Nikde nikdo, občas jsme zahlédli místní, ale po turistech jako by se zem slehla, což je v místě jako Halong velmi divné.

Po příjezdu do hotelu nám změřili teplotu, než nás ubytovali. Vzhledem k tomu všemu, jsme se ptali, jaká je tady situace a zda je možné si rezervovat výlet na Halong Bay. Místo normální odpovědi se recepční nervózně usmál a nic neřekl. A je to v há**, kámo, to byla moje první myšlenka. Pak nám řekl, že výlety zrušené nejsou, ale ať to zaplatíme v hotovosti. Oukej, výlet jsme tedy zaplatili. Šli jsme si prohlédnout životem pulzující město.🙈 Vše bylo zavřené, místní na nás koukali, jak na otravný hmyz, kterého se chceš, co nejrychleji zbavit. Po hodině bloumání jsme našli paní, která prodávala bánh mì a v místním supermarketu jsme si koupili piva a hurá na hotel.

Vše zrušeno, rychle pryč

Kolem 17:00 za námi přišel recepční a oznámil nám, že všechny výlety se v této oblasti ruší. Bingo! Zeptali jsme se tedy na možnost transferu zpátky do Hanoje a kontaktovali ubytování, kde jsme bydleli předtím. Řeknu vám, že zde na mě ze všeho padla korona depka. Ten pocit, jak se na vás místní koukají a navíc ještě v úplně prázdném městě, není příjemný a na zdravém rozumu nepřidá. Proto rychle pryč odsud. Paradoxem je, že až toto všechno skončí, právě tito lidé, budou chtít, abyste přijeli a utratili zde své peníze.

Den 6 : Odjezd z města duchů

Ráno jsme se těšili, až odsud vypadneme. V tu chvíli, bohužel pro nás, dorazila sms, že nás nemohou ráno vyzvednout z hotelu a další možný čas je v 14:30. No way! Šli jsme tedy na recepci a zeptali se, zda je nějaký způsob, jak se odsud dostat, co nejrychleji. Naštěstí pro nás, byl volný jeden transfer do Hanoje (250 000 VDN na osobu). V této situaci bychom zaplatili asi cokoliv.😀 V 11 hodin jsme tedy opouštěli Halong s velmi smíšenými pocity, co jsme tady zažili, a co nás ještě čeká.

Cestou zpátky jsme si povídali s německým párem, který jel s námi. Řekli nám, že Halong Bay a ostrov Cat ba stihli navštívit krátce před uzavřením. Z ostrova byli velmi zklamaní – všude nepořádek, výstavby hotelových komplexů a prý nejhorší zážitek z celého Vietnamu. No, bohužel nedokážeme posoudit, protože my jsme se tam ani nedostali.

Bizár jménem Train Street

Odpoledne jsme dorazili do Hanoje, kde jsme se dozvěděli, že většina (možná všechna) turistická místa jsou uzavřena. Není nač čekat, koupili jsme si tedy letenku na Phu Quoc a zajistili si ubytování opět přes booking.com.
Vyrazili jsme více prozkoumat Hanoj, jelikož při prvním setkání na to nebyl moc čas a energie. Navštívili jsme Train Street, je to trošku bizár a hodně turistické, ale po Halongu beru vše.😀

Dále jsme viděli operu, katedrálu, místní trh s masem a zeleninou. A náš trip po městě jsme zakončili opět v Banh mi 25, kde jsme si dali několik druhů bánh mì.

Severní Vietnam - Hanoj - Train Street
Severní Vietnam – Hanoj – Train Street

Celkový dojem z Hanoje

  • Méně rušný než Saigon
  • Podle mě je to více zajímavé místo než-li Saigon, obzvláště Old Town, kde na vás dýchne francouzská koloniální architektura
  • Ulice jsou ale velmi chaotické a rušné, jsou zde sice chodníky, ale vy musíte jít po silnici, jelikož chodníky jsou obsypány stánky nebo skútry
  • Hodně se zde staví, nepřišlo mi, že by Hanoj byl méně vyspělý než Saigon, což najdete snad v každém článku/blogu
  • Více zde mluví/rozumí anglicky, téměř všude, kde jsme byli (aspoň naše zkušenost, oproti od Saigonu)
  • Teplotně zde bylo velmi příjemně cca 25 stupňů
  • Jídlo na každém rohu
  • Je vidět, že sever a obzvlášť místa jako Halong jsou velmi závislá na turistice

Náš trip ve Vietnamu zakončíme na ostrově Phu Quoc.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.