The Bow bar - pivo a whiskey
Edinburgh,  Evropa

Edinburgh – drsná země whiskey a piva

Skotsko je pro mnoho lidí symbol krásné a drsné země, whiskey, rugby, Mela Gibsona aka Williama Wallace a pochopitelně lochneské příšery. Někdo by možná ještě doplnil chlapi “v sukních” hrajících na dudy. Ať už je pro vás Skotsko symbolem čehokoliv, určitě stojí za to ho vidět. Všude natrefíte na krásné středověké památky a krásnou přírodu. My jsme bohužel navštívili pouze Edinburgh, ale určitě se sem ještě vrátíme a prozkoumáme skotskou krajinu (jezera, údolí, hory atd.). Mrkněte se, co můžete vidět a zažít v Edinburghu.👇

Edinburgh

Pár slov k Edinburghu. Jedná se o hlavní město Skotska, jehož dominantou je historické centrum Old Town, kde naleznete asi nejslavnější památku Edinburský hrad.

Ve městě najdete samozřejmě i jiné památky (najdete níže), ale také úžasné dřevěné hospůdky, které večer rozezní živá hudba, kde si dáte pár piv, whiskey a užíváte si večer s přáteli. To se mně na těchto místech líbí ze všech nejvíc.😊

I v samotném Edinburghu najdete místa spojená s Harrym Potterem, ať už se tam natáčelo, nebo zde hledala inspiraci J. K. Rowling. Více zde.

My jsme navštívili Victoria Street neboli Příčnou ulici, Greyfriars Kirkyard – hřbitov, kde hledala J.K.Rowling inspiraci pro jména postav a George Heriot’s School neboli předloha pro Bradavice (ačkoliv toto není potvrzené). Do samotné školy se nedostanete, bude vám muset stačit pohled přes vysoký plot.

Skotská krajina a místa také posloužila J. K. Rowling, když psala Harryho Pottera. Pokud jste fanoušci jako já, zde je více informací.

Počasí v Edinburghu

Nacházíme se ve Velké Británii, a ještě ke všemu na severu, takže velmi nevyzpytatelné. Není tudíž zvláštní, že se během jednoho dne vystřídají všechna 4 roční období.😀My jsme navštívili Edinburgh koncem října a teploty zde byly kolem 10 stupňů, ale foukal chladný vítr, a proto jsme byli celý pobyt zde promrzlí až na kost.😀Takže doporučuji si přibalit teplejší oblečení.

Upřímně, zde si moct nevyberete. V létě jsou zde sice teploty kolem 20 stupňů, ale často prší. V zimě zde nejsou typické mrazivé dny, ale zase do toho prší. Jaro a podzim taky není žádná víra. Zkrátka bundy a deštíky vždy mějte při ruce.😀

Jak se dostat z letiště do centra?

Autobusem, který jezdí každých 10 minut. Zastávku najdete, když vylezete z letištní haly a dáte se hned do prava. Jízdenka stojí 7,50 liber, zpáteční za 14 liber. Jakmile nastoupíte, dejte pozor na zastávky. Nám se stalo, že se jednotlivé zastávky nehlásily a my tu naši přejeli.

Bydleli jsme asi 30 minut od centra a cesty do města jsme volili pěšky. Lístek na autobus stojí 1,50 liber.

Jinak letenky jsme kupovali přes Ryanair. Doba letu cca 2,5 hodiny.

Co vidět v Edinburghu

Mkrněte se, jaké památky v Edinburghu najdete. Mezi must see, patří určitě Old Town. Jedná se o centrum města, kde naleznete veškeré památky jako je Edinburský hrad, královský palác, kostely atd.

Edinburský hrad

Jak už bylo řečeno, je to dominanta Old Townu, která se tyčí nad městem. Za pěkného počasí máte výhled na celé město i dále, to bohužel nedokážeme posoudit, jelikož my měli mlhu a nic jsme neviděli. Uvnitř opevnění nebo hradu najdete malou kapli Sv. Margaret a skotské korunovační klenoty. Lístek stojí 19,50 liber, online ho seženete o 2 libry levnější a nemusíte čekat fronty.

Všude kolem hradu najdete pouliční muzikanty v kiltech hrající na dudy, dodá to místu tu pravou atmošku.

Co vidět v Edinburghu - Edinburský hrad
Co vidět v Edinburghu – Edinburský hrad

Royal Mile

Jedná se o královskou cestu, která vede od hradu až k Holyroodhouse. Cestou narazíte na kostely, nejznámější je katedrála St. Giles. Nenarazíte jen na kostely a památky, ale taky na zmiňované dřevěné hospůdky, bary.

Co vidět v Edinburghu - Katedrála St. Giles
Co vidět v Edinburghu – Katedrála St. Giles

Holyrood Palace

Impozantní stavba královského paláce na konci Royal Mile, součástí jsou pozůstatky holyroodského opatství. 

Skotské jídlo

Jednotlivé hospody jsou jedním slovem dechberoucí. Jsou to dřevěné putyky, kde se cítíte jako doma, a hlavně se vám nechce zpět do toho šíleného počasí. Večer je atmosféra v místních hospodách naprosto fantastická. Popíjí se pivo/whiskey, do toho hraje živá hudba a všichni se baví.

Na čepu najdete povětšinou nějaký lager, nejčastěji Tennent’s nebo Innis & Gunn a pak různé pivní styly (IPA, APA, atd.). Určitě doporučuji zkoušet různá piva, než jen pořád pít lager.

Whiskey zde najdete opravdu hodně. Super je, že všude, kde jsme byli, nám doporučili, co bychom měli ochutnat, jelikož tomu vůbec nerozumíme. Jo a prosím neříkejte, že chcete skotskou whiskey, řekněte prostě whiskey, pro Skoty jiná neexistuje.😀

Co se týče jídla, najdete zde především sytá masitá jídla, vzhledem k počasí, které tu panuje. Skotské národní jídlo je bezesporu haggis (připravuje se z ovčích vnitřností a vaří se v ovčím žaludku) a typická skotská snídaně, které se skládá z vajíček, slaniny, fazolí, hub, klobásy, ovesné placky, black puddingu a opečeného toastu.

Dále jsou to různě plněné pie a klobásky. Najdete zde i pokrmy z ryb a zvěřiny. My jsme vyzkoušeli klasiky: haggis, skotskou snídani, skotské vejce a pie. Více jsme toho nestihli, i vzhledem k tomu, že skotská snídaně vydá i za oběd.😃

Edinburgh - skotská snídaně
Edinburgh – skotská snídaně

Tipy, co jsme navštívili

The Haggis Box

Zde si dáte typický skotský pokrm haggis.

Edinburgh - The Haggis Box
Edinburgh – The Haggis Box

The Bow Bar

Skvělý bar na whiskey a pivo, najdete zde i něco k zakousnutí (většinou nějaké pie).

Edinburgh - The Bow Bar - pivo, whiskey a hovězí pie
Edinburgh – The Bow Bar – pivo, whiskey a hovězí pie

The Abbey Bar

Typická hospoda, kde najdete pivo, jídlo, fotbal, zkrátka vše, co patří ke Skotsku.

Innis & Gunn Brewery Taproom

Nečekaně zde najdete piva Innis & Gunn a samozřejmě i něco k snědku (my si dali žebra a skotská vejce).

Edinburgh - Innis & Gunn Brewery Taproom
Edinburgh – Innis & Gunn Brewery Taproom

BrewDog Edinburgh

Vynikající piva značky BrewDog, dororučuju jich vyzkoušet, co nejvíc, pokud to půjde.😁

Edinburgh - BrewDog
Edinburgh – BrewDog

The Oxford Bar

Malebná hospůdka s tím nejlepším Guinessem, co jsem kdy měla, najdete zde i jiná piva a něco do pupíku.

Náš trip v Edinburghu

Náš trip začal večer po příletu v místní hospodě, kde zrovna dávali fotbal a hospoda praskala ve švech. Ochutnali jsme pár piv, a poté zamířili na byt. Další den ráno jsme si dali poctivou skotskou snídaní nedaleko našeho ubytování. Nelekněte se, porce jsou zde opravdu velké a může se vám stát, že tím trefíte dvě mouchy jednou ranou neboli máte postaráno, jak o snídani, tak i o oběd.

Skotská snídaně, základ každého dne

Po vydatné snídani jsme pokračovali do centra (pěšky asi 30 minut), kde jsme prošli Old Town. Začali jsme hradem, který stojí na kopci. Po snídani to byla celkem fuška.😀Než vstoupíte do hradu, čeká vás prohlídka vašeho zavazadla/batohu/tašky, atd. Pokud si chcete prohlídnout celý hrad je potřeba si koupit lístek za 19,50 liber. Ten jsme si nekoupili, takže jsme pokračovali po Royal Mile. Během naší procházky jsme narazili na jedno velmi zajímavé místo Oink (sendviče s vepřovým masem). Jedná se sice o franšízu, ale bylo to moc dobré.

Whiskey, pivo kam se podíváš

Kolem 15:00 nás už začaly bolet nohy a navíc nám byla zima, tak jsme se šli zahřát do jedné místní hospůdky The Bow Bar, kde jsme si dali pár piv, ochutnali whiskey a k jídlu jsme si dali hovězí koláč (koláče neboli pie najdete skoro ve všech hospodách/barech). Kousek od hospody se nachází Victoria Street neboli Příčná ulice z HP. Za jeden den, dá se to zvládnout mnohem rychleji, jsme prošli celé Old Town, takže jsme se večer courali po barech a hospodách, kde jsme ochutnávali pivo a whiskey.

Co vidět v Edinburghu - Victoria Street
Edinburgh – Victoria Street

Další den začal na stejném místě, jako předchozí i se stejnou snídaní. Tento den bylo v plánu navštívit George Heriot’s School a vytipovaná místa skrze Tripadvisor, takže hlavně jídlo a pivo. Tento den bylo počasí o trochu lepší než předchozí den, dokonce vysvitlo i sluníčko, my jsme ale stále mrzli v zimních bundách. Pro místní to byl asi typicky letní den, jelikož parky byli plné lidí v letním oblečení.😂

Konečně jdeme na haggis!

Po procházce v parku jsme si dali pivo v hospodě The Abbey Bar a zašli na haggis (skotský národní pokrm který se připravuje z ovčích vnitřností a vaří se v ovčím žaludku) do The Haggis Box. Poté jsme se toulali městem a vždy zapadli do nějaké hezké hospody.😁 Podle názvu si bohužel vybavím pouze jednu a to The Oxford Bar, zde jsem měla nejlepšího Guinnesse, co jsem kdy měla. Opět se jedná o krásnou dřevěnou hospůdku s plápolajícím ohněm. Byla neděle odpoledne a hospoda byla úplně narvaná, místní popíjeli a bavili se. Tak si představuju pohodovou neděli.

Edinburgh - ráj pivařů
Edinburgh – ráj pivařů

Večer jsme šli do Innis & Gunn hospody, kde jsme si dali (nečekaně) piva a něco málo k jídlu – žebra a skotská vejce. Řekli jsme si, že půjdeme pomalu k našemu ubytování, ale co čert nechtěl, po cestě jsme potkali BrewDog, kde mají opravdu výborná piva (můžete je zakoupit i u nás). Po cestě jsme potkali asi ještě 2 hospody, kde jsme se zastavili, než jsme došli na byt, no jo, i to se stává.😀

Další den nás čekala vstávačka už ve 3:00 ráno, jelikož se odlétalo v 6:35.🥱

Dojem z Edinburgu

Celkově byl tento trip super, sice máte památky projité během pár hodin, ale teprve potom objevujete pravou atmosféru tohoto místa. My jsme objevili krásné a malebné místní hospody a bary. Když už jste v zemi whiskey a piva, tak toho musíte využít.😎

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *