Belgie - Brusel - Parc du Cinquantenaire
Brusel,  Evropa

Brusel – město plné různých pivních stylů

Brusel je pro mnoho z nás město, kde se děje řada věcí ohledně EU a kde najdeme čůrajícího chlapečka. A je to pravda, Brusel je sídlo NATO a sídlí zde i některé instituce Evropské unie. Brusel je hlavní město Belgie,  ale žije zde cca 175 000 obyvatel, takže není nijak přecpané, což je pro lidi, co nesnáší davy lidí velká výhoda. Mrkněte se, co můžete vidět a zažít v Bruselu.👇

Jak se dostat z letiště do centra?

My jsme využili autobus, který nás zavezl k hlavnímu nádraží. Lístek stál 14 € a cesta trvala asi necelou hodinu. Určitě je lepší si lístek koupit rovnou online. Nemusíte pak stát fronty. Autobusovou zastávku najdete ihned, jakmile vyjdete ven z letiště. Je tam hromada stanovišť pro autobusy (toto byla zastávka číslo 1, ale nyní to může být jiná).

Doprava v Bruselu

Lístek na autobus stojí 2,10 € na 1 hodinu. Celý den pak stojí 7,5 €, pokud budete celou dobu pouze v centru, není potřeba si ji kupovat, jelikož vše zvládnete pěšky.

My jsme si první den koupili jednorázovou na cestu do ubytování a poté ještě celodenní, jelikož jsme jeli navštívit Atomium, které se nachází dál od centra.

Metro zde má asi 6 linek, které se různě prolínají a je dobře označeno, jen názvy stanic jsou francouzsky a vlámsky.

Co vidět v Bruselu

Podívejte se, jaké památky v Bruselu můžete vidět a navštívit.👇

Náměstí Grand-Place

Historické jádro města, jejíž největší dominantou je gotická radnice z 15.století.

Čůrající chlapeček

Symbol Bruselu, který najdete pár metrů od hlavního náměstí Grand-Place. Upřímně, nečekejte zázraky, jedná se o poměrně malou sošku, kde je kolem ní více lidí, než v celém Bruselu.😃 Aby bylo vše genderově vyvážené, najdete v Bruselu i čůrající holčičku a dokonce i čůrajícího psa.

Atomium

Jedná se o zvětšený model krystalové mřížky železa. Více info zde.

Co vidět v Bruselu - Atomium
Co vidět v Bruselu – Atomium

Mini-Evropa

Najdete vedle Atomia a jedná se o park, kde najdete zmenšeniny významných evropských staveb.

Parc du Cinquantenaire

Jeden z nejznámějších parků v Bruselu. Najdete zde vítězný oblouk Palais du Cinquantenaire a několik muzeí a galerií.

Co vidět v Bruselu - Palais du Cinquantenaire
Co vidět v Bruselu – Palais du Cinquantenaire

Královský palác

 

Ubytování Brusel

Ubytování jsme měli přes booking.com. Jednalo se o Maxhotel, kde nás jedna noc stála 1500 Kč (čistý, v centru, za tu cenu a kvalitu super). Check in možný až od 15:00 (mají tam ale za 1-2 € možnost si ve schránkách nechat věci).

Jídlo a pití v Bruselu

Všude narazíte na wafle. Pozor na to, většinou vás lákají na wafle za 1 €. Jenže 1 € stojí samostatná wafle, další ingredience vás mohou vyjít až na 5-10 € ( jahody, čokoláda, atd.). Typicky belgickým jídlem jsou hranolky.😃🍟 Ano, taky je zde najdete na každém rohu. Dále jsou to ryby a celkově mořské plody, hlavně slávky (stojí cca 22 €). A samozřejmě čokoláda. Najdete zde krámky, které se vyloženě specializují jen na čokoládu. Co zde ještě hojně najdete, tak je tzv. kibbeling (původem holandské jídlo). Jsou to smažené kousky ryb s majonézou, takže něco na způsob fish and chips. Pokud vás přepadne hlad a nechcete utratit 22 € za slávky, můžete si dát plněné bagety, které najdete též na každém rohu. Jsou plněny kvalitními salámy, sýry atd, ne jako bagety u nás.😄

Belgická piva

Pro milovníky piva je to země zaslíbená. V Belgii se vaří víc než 1000 různých piv. Ke spoustě z nich patří taky originální sklenice nebo způsob servírování. Piva jsou zde světlá, tmavá, ovocná, hořká, aromatická a najdete zde i hodně těžká piva. Určitě nezůstaňte u klasického ležáku, ale ochutnávejte. Mezi známější patří Leffe, Delirium, Jupiler, ale těch piv je tu opravdu hodně. Pivo zde stojí od 3-4 € (malé mají 25 cl, 33 cl, 0,5l).

 

Brusel - piva Leffe a Delirium
Brusel – piva Leffe a Delirium

 

Brusel a pivo
Brusel a pivo

Náš trip v Bruselu

Po příletu do Bruselu, jsme nasedli na bus a jeli do centra se ubytovat v našem hotelu. Přijeli jsme poměrně brzy, takže jsme si na hotelu uložili batohy a vydali se do města. V centru najdete nejvíce památek a i proslulého čůrajícího chlapečka, což za nás bylo velké zklamání. Malá soška, která byla navíc ještě v rekonstrukci a kolem ní dychtiví turisti.

Prohlídli jsme si náměstí Grand-Place, kde najdete nádhernou gotickou radnici a usedli do jedné z místních hospod, kde jsme postupně vyzkoušeli snad všechna piva, co měli na lístku.😅 Poté jsme se šli projít do parků. Byla sobota a ve většině z nich se konaly různé akce, takže jsme se k nim připojili, něco popili a pojedli.

Naneštěstí jsme poté v centru narazili na Hard Rock Cafe, kde jsme si dali pivo a potkali zde pracující krajanku. Slovo dalo slovo a místo jednoho piva, jsme tady proseděli skoro celé odpoledne.😀Během jednoho dne, zvládnete to i během dopoledne, máte celé historické centrum projité. A co dál? 

Další den jsme se rozhodli, že se pojedeme podívat na Atomium, kam se musíte vydat metrem. Vedle něho najdete i “malou Evropu” a vodní svět. Lístek do “malé Evropy” stojí asi 15 € a vodní svět je za další příplatek. Přišlo nám to zbytečné a navíc obličeje vracejících se lidí nevypadaly, že by z toho bylo paf.😀 Tak jsem si to tam pěkně prošli a jeli zpět do centra, kde jsme se už jen flákali po městě a hledali něco k snědku. 

Brusel - beer&fun
Brusel – beer&fun

Dojem z Bruselu

Ačkoliv se jedná o hlavní město, je to neuvěřitelně klidné a vylidněné město. Přijeli jsme do Bruselu kolem 9-10 hodiny a nikde nikdo.😀 Město začalo žít, až tak kolem oběda, ale v porovnání s Prahou to byl slabý odvar. Všechny památky jsme prošli za jedno dopoledne, což je skvělá doba, na to je projít. Poté vyleze ta hrstka turistů, co právě v Bruselu je.😀 V neděli je většina obchodů a hlavně Primark zavřený, pokud sem jedete navštívit Primark, tak v sobotu! Pivo a jídlo zde najdete doslova na každém rohu, pokud jste tedy milovník piva a mořských plodů je to místo určené vám.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.