Itálie - Bari - mořské plody
Bari,  Evropa

Bari a okolí – poznejte krásu jižní Itálie

Ne, nespletla jsem si písmenka, je to skutečně Bari ne Bali. Přístavní město, které leží v jižní Itálii u Jaderského moře. Je to druhé největší město v jižní Itálii po Neapoli a hlavní město Apulie. Najdete zde malé křivolaké uličky, kde místní nonne (babičky) připravují oběd pro rodinu, tak i rušné centrum s obchody, restauracemi atd. Bari je skvělé startovací místo na prozkoumání jihu Itálie. 

Můžete odtud navštívit Monopoli, poslední dobou velmi známé město nebo Polignano a mnoho dalších jižních perel. My jsme navštívili Polignano a Mare, kam se dostanete vlakem (cesta trvá asi 30 minut).

Počasí Bari

Nacházíme se na jihu Itálie u Jaderského moře, takže je zde typické středomořské klima. Zimy jsou zde mírné a v létě zde teploty snadno překročí 30 stupňů. Ideální období na prozkoumání Bari a jeho okolí je jaro a podzim, kdy jsou teploty příjemné a i v moři se můžete vykoupat.

Jak se dostat z letiště do centra?

Nejlepší variantou je vlak. V centru jste asi za 20 minut a jízdenka stojí 5 eur. Vlaky jezdí každých 30 minut, o víkendu jsou intervaly, tuším větší. Další variantou jsou autobusy, které jezdí také každých 30 minut a lístky si můžete koupit online za 4 eura. Cesta do centra zabere asi 30 minut. Určitě jsou zde i další alternativy, ale tyto mi přijdou nejlepší.

Kam v Bari a okolí

Staré město

Úzké křivolaké uličky v jehož středu najdete katedrálu San Sabino.

Bazilika sv. Mikuláše

Významný poutní chrám.

Bari a okolí - Bazilika sv. Mikuláše
Bari a okolí – Bazilika sv. Mikuláše

Pevnost Castello Svevo

Nové město

Jižně od Starého města se nachází Nové město, kde je hlavním centrem náměstí Piazza Umberto I.

Polignano a Mare

30 minut vlakem najdete toto malebné městečko, které je navštěvované hlavně pro své domy, které jsou vystavěné na skále nad mořem. Centrum tohoto městečka je náměstí Vittorio Emanuele II.

Bari a okolí - Polignano a Mare
Bari a okolí – Polignano a Mare

Monopoli

Asi 45 minut od Bari najdete další malebné město Monopoli, které je bohaté na sakrální stavby. Najdete zde i krásná pláže.

Alberobello

Město, které je součástí UNESCO díky svým netypickým domkům, které se označují jako trulli (domky bez malty z opracovaných kamenů). Město se nachází asi 1,5 hodiny od Bari.

Bari a okolí - Alberobello - trulli
Bari a okolí – Alberobello – trulli

Matera

Město vystřižené jako z filmu, které bylo také pro mnoho z nich inspirací. Vaši pozornost zde upoutají domy vyhloubené do skály, jeskyně, úzké uličky. Nejstarší část města je součástí UNESCO. V okolí města se nacházejí místa pobytu jeskynního člověka. Od Bari je už vzdálené více a nejede zde přímý vlak. Autem jste zde za cca 1 hodinu.

Bari a okolí - Matera
Bari a okolí – Matera

Lecce

Pokud jste obdivovateli baroka, tak toto místo musíte navštívit. Najdete zde řadu významných památek právě z tohoto období. Z Bari sem jede přímý vlak asi 1,5 hodiny. 

 

Poblíž Bari najdete další italské skvosty, malá ospalá městečka s pravou italskou atmosférou. My jsme během našeho víkendu stihli pouze samotné Bari a Polignano a Mare. 

Bari a jídlo

Co je typické pro tuto oblast? Samozřejmě čerstvost, plody moře, ryby – hojně se zde konzumují syrové. Místo chleba nebo bagety zde k přikusování dostanete tzv. taralli (křupavá slaná kolečka). Těstoviny, pro apulijskou kuchyň, jsou to orecchiete (ve tvaru ouška), na které narazíte všude. Dále sgagliozze (smažené placky z polenty). Mezi další skvosty místní kuchyně patří burrata, sýr podobný mozzarelle, jen po rozkrojení z něj vytéká smetana. A samozřejmě vína, především vína červená. Co je zde nejlepší? Všude narazíte na čerstvé potraviny, kde by byl hřích si z nich nic neuvařit. I v “blbým” supermarketu koupíte kvalitní věci, když to porovnám s tím, co koupíte u nás, je to úplně někde jinde. Lituju Italy, kteří si u nás v supermarketu kupují salámy, mozzarellu, rajčata, protože u nich je to úplně jiná kvalita.

Bari - těstoviny orecchiete
Bari – těstoviny orecchiete

Toto bylo  jedno z mála míst, kde jsme si vařili sami, jelikož ty suroviny – mama mia. Honza byl asi 2krát v přístavu, kde prodávali čerstvé ryby a mořské plody. Takže jsme si dopřávali sardinky, krevety, burratu, úžasná rajčata a salátovou bazalku. 

Atena Foccace

Nejlepší focaccia co jsem kdy měla. Byli jsme tady dopoledne a bylo zde úplně narváno. Fronty se stály až venku. Jen, co přijdete dovnitř musíte si vzít lístek, jako když jdete na poštu, jinak se na vás řada nikdy nedostane. Cena jednoho kousku byla tuším 1-2 eura. Doporučuji focaccia pomodoro.🤤

Bari - nejlepší focaccia
Bari – nejlepší focaccia

Da Pasqualino

Máte chuť na čerstvé mořské potvory, tak to musíte navštívit toto místo. Nelekněte se, jakmile ho uvidíte, není to žádná restaurace, ale spíše taková prodejna ryb a mořských plodů, kde si vyberete, co zrovna moře dalo. Víc čerstvé už to nejde, pokud si sami rybu nechytíte. Mají hodně specifickou otevírací dobu, tak si ji předem nastudujte. 

Poté jsme pokračovali ve středomořské kuchyni a syrových mořských plodech. Restaurace se nacházela poblíž moře (jméno bohužel nevím), byly jsme tak omámeni místním prostředím, že jsme si i flašku vína objednali.😃

Bari - plody moře
Bari – plody moře

Náš trip v Bari

Přiletěli jsme brzy ráno a tudíž jsme se nemohli ihned ubytovat, vzali jsme si tedy naše batohy a šli jsme do města na kávu. Poblíž naší kavárny jsme taky našli pekárnu, kde jsme si dali nejlepší focaccia, co jsme kdy měli – Atena Focacce. Potom, co jsme se ubytovali a zneškodnili několik komárů, jsme se šli projít Starým a Novým městem a cestou koupili krevety, nějaký rybky a zeleninu. Bylo to celkem náročný a zábavný, jelikož my nemluvíme italsky a oni zase anglicky, ale nakonec jsme se domluvili. Sice nás asi natáhli, ale i tak jsme to koupili poměrně levně.😃

Bari - italská večeře
Bari – italská večeře

Další den jsme si udělali výlet do nedalekého Polignano a Mare. Jeli jsme ranním vlakem, který byl poměrně narvaný. Většina turistů vystoupila v Torre A Mare. Polignano je malé městečko, kde jsme měli vytipovaná místa, kde se najíst. Místní specialitami jsou zde syrové plody moře. Nejdříve jsme navštívili malé bistro u moře, kde jsme si dali “předkrm” v podobě čerstvých mořských plodů a pak jsme pokračovali do jedné místní restaurace, kde jsme si dali víno (ač pivaři) a další várku mořských plodů. Abychom zde jen nebaštili, tak jsme si prohlédli přístav v městečku a domy zasazené do skály nad mořem. Večer než jsme odjeli zpět do Bari jsme si ještě zašli na těstoviny. Po návratu jsme se toulali a nechali se unášet krásně teplým večerem (a pivem samozřejmě).

Na další den jsme přemýšleli, zda někam vyrazit nebo zůstat v Bari. Nakonec jsme zde zůstali a dali si den volna. Povalovali jsme se pláži a užívali si italské atmošky.😎

Dojem z Bari

Ideální místo, pokud chcete lépe poznat jih Itálie. Velká výhoda tohoto místa je, že z něj můžete pořádat různé výlety, buď autem nebo vlakem. V blízkosti Bari se nacházejí velmi zajímavá místa, která stojí za to vidět. Další kapitolou je super počasí, jídlo a víno. Kdo má rád italskou nebo středomořskou kuchyň, bude zde velmi spokojený.

Máte rádi italskou pohodu a kuchyni, podívejte se na náš trip v Trapani.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *